29 sierpnia 2019

Kamieniołom w Nowinach

Kamieniołom zlokalizowany jest na południowo-wschodnim zboczu Krzyżowej Góry, niedaleko wsi Nowiny, w odległości ok. 400 m od drogi Susiec – Józefów. To malownicze, skalne wgłębienie ukryte w sosnowym lesie. Na dwustumetrowej ścianie o kilkunastometrowej wysokości, powstałej w wyniku eksploatacji skał, możemy dziś prześledzić budowę geologiczną tej strefy. Widoczne są tutaj naprzemianległe warstwy masywnych wapieni powstałych z rozdrobnionych osadów, pokruszonych szczątków organizmów żyjących w strefie przybrzeżnej płytkiego, ciepłego morza (ok. 11,6 do 19 mln lat temu). Atrakcją kamieniołomu są liczne, małe muszle przegrzebków i ostryg z tamtego okresu.

Przez lata eksploatowano tu kamień na potrzeby budowlane. Pracowali tam również więźniowie (żołnierze AK) pobliskiego obozu NKWD w Błudku.

Kamieniołom aktualnie jest nieczynny. Dzisiaj jest to miejsce turystyczne. Na szczycie ustawiona została drewniana platforma widokowa  z której rozlega się panorama Puszczy Solskiej. Prowadzi tamtędy pieszy szlak „Krawędziowy”. Przy szosie został wybudowany parking z deszczochronem.