5 lipca 2018

Kościół i kaplice w Krasnobrodzie

I. Kościół p.w. Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie – znajduje się ok. 26 km od Suśca.
Wybudowany został w latach 1690-1699 wraz z klasztorem. Ufundowała go Marysieńka Sobieska, żona króla Jana III Sobieskiego – jako wotum wdzięczności za uzdrowienie.
Wewnątrz kościoła znajduje się barokowa ambona w kształcie wazy, XVIII wieczna chrzcielnica, 33-głosowe organy z 1975r. W centrum ołtarza umieszczony jest cudowny obrazek Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Z lewej strony kościół łączy się z klasztorem. W klasztorze znajduje się „Wystawa z Ziemi Świętej”, Muzeum Sakralne, w którym możemy zobaczyć m.in.: ornaty, stare mszały, kielichy i stare księgi parafialne oraz „Wystawa Maryjna” przedstawiająca Sanktuaria Maryjne w Polsce.
W sąsiedztwie Klasztoru znajduje się zabytkowy, modrzewiowy, kryty gontem spichlerz z 1795r., w którym możemy podziwiać kolekcję wieńców dożynkowych oraz Muzeum wsi krasnobrodzkiej i mały ogród ptactwa domowego.
II. Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie – znajduje się ok. 500 m od Klasztoru.
Pochodzi z XVIII w., nazywana jest często „Kaplicą Objawień”, ponieważ w tym miejscu w 1640r. Jakubowi Ruszczykowi objawiła się Matka Boża. Wypływająca ze źródeł woda pod kaplicą według miejscowej ludności oraz pielgrzymów posiada właściwości lecznicze.
III. Kaplica św. Rocha w Krasnobrodzie – położona jest na uroczysku wśród stromych stoków Góry św. Rocha. Kapliczka jest drewniana, pokryta gontem, wybudowana w stylu zakopiańskim. Wewnątrz znajduje się ołtarzyk z portretem św. Rocha – patrona ludzi chorych
na choroby zakaźne oraz niewielkie źródełko, którego woda wg. legendy ma moc uzdrawiającą. Jest tu również opis bitwy z okresu powstania styczniowego sporządzony przez naocznego świadka tych wydarzeń. Bowiem, tutaj dnia 24 marca 1863r. miała miejsce krwawa bitwa powstańców z wojskami carskimi.