Poziom trudności: łatwy Dystans: 33,0 km Czas przejazdu: 1 h 46 min
Przewyższenia: 76,71 m Ilość zejść: -831,83 m Lokalizacja: Susiec
11 lipca 2018

Trasa Nr 5, z Suśca „Do rezerwatu Las Bukowy”

Długość trasy – ok. 33 km, nawierzchnia: asfalt – 32 km, droga gruntowa – 1 km. Stopień trudności – średni (trzy wzniesienia), zalecany typ roweru – dowolny. Na trasie można zobaczyć: rezerwat Nad Tanwią, imponujący widok z Kamienicy (305 m n.p.m.), ruiny kamiennej cerkwi i kamieniołom w Hucie Różanieckiej, rezerwat Las Bukowy, stary młyn wodny w osadzie Młynki, zabytki Narola, a w powrotnej drodze Strażnicę Carską w Parach.

0,0 km – z Suśca jedziemy w kierunku Cieszanowa, jak trasą 2.

3,0 km – parking w Rebizantach (stąd można udać się pieszo do rezerwatu Nad Tanwią). Jedzie-my szosą na południe. Za mostem na Tanwi wjeżdżamy stromo na wzniesienie Kamienica. Wiele osób prowadzi tu rower. Ze szczytu rozpościera się niezrównany widok na północ, na pogarbiony teren Roztocza Środkowego, jak również na południe na niemal bezkresną Puszczę Solską. Za Hutą Różaniecką poruszamy się nadal szosą na południe, najpierw przez łąki, następnie przez las.

8,9 km – w lesie skręcamy w drugi asfaltowy wjazd w lewo. Jedziemy asfaltową, zamkniętą dla samochodów drogą. Ok. 3 km dalej napotykamy drewnianą wiatę – miejsce do wypoczynku. Pojawia się las liściasty. Na wzniesieniu znajdują się ukryte w lesie, nieczynne kamieniołomy. Zjeżdżając, mija-my wejście do rezerwatu Las Bukowy (ścieżka dydaktyczna), następnie osadę Łozy.

17,5 km – na skrzyżowaniu skręcamy ostro „w tył na lewo”, a następnie w prawo i przez mostek trafiamy do osady Młynki. Dalej pieszym Szlakiem Południowym (żółtym) udajemy się do centrum Narola.

20,4 km – Narol. Aby nie wyjeżdżać na wojewódzką, ruchliwą drogę, 400 m od początku zabudowań, a ok. 200 m przed kościołem skręcamy w lewo, w gruntową, krętą dróżkę. Po przejechaniu nią ok. 1 km trafiamy do dzielnicy Zagrody. Skręcamy w lewo.

22,2 km – jesteśmy we wsi Narol-Wieś. Znów skręcamy w lewo. Z tyłu, w odległości ok. 600 m, pozostawiamy pałac Łosiów. Opuszczamy teren zabudowany i wspinamy się na punkt widokowy. Na południowym wschodzie rysują się garbate Goraje oraz masyw Wielkiego Działu. Zjeżdżamy do wsi Paary. Obok kościoła stoi pomnik mieszkańców wsi pomordowanych w czasie II wojny światowej. Dalej mijamy zabytkowy obiekt – dawną strażnicę wojsk rosyjskich. Za nią można znaleźć w lesie kamienie ze szkliwem – pozostałość po ordynackiej hucie szkła, a także jej ceglane fundamenty.

27,5 km – na skrzyżowaniu z drogą do Huty Szumy lekko w prawo. Wyjeżdżamy ze wsi i na odc. 3 km przecinamy Puszczę Solską z okazałymi jodłami.

31,2 km – skręcamy w prawo, by wydzielonym z jezdni pasem dla rowerów wrócić do Suśca.

32,6 km – dworzec PKP w Suścu.

Ładownie mapyproszę czekać...