Poziom trudności: łatwy Dystans: 48,2 km Czas przejazdu: 2 h 47 min
Przewyższenia: 118,03 m Ilość zejść: -1 116,83 m Lokalizacja: Susiec
12 lipca 2018

Trasa Nr 6 „Szlakiem Kamieniołomów” z Suśca do Józefowa 
Długość trasy – ok. 48 km, nawierzchnia: asfalt – 35 km, szuter – 13 km. Stopień trudności – średnia. Wskazany typ roweru – dowolny.

0,0 km z Suśca wyjeżdżamy na zachód, jak trasą 1 (do 7,6 km). Poruszamy się szlakiem Green Velo aż do Józefowa. Na trasie zobaczymy kolejno: Muzeum Pożarnictwa w Oseredku i cmentarz wojenny w Błudku.

7,6 km – kamieniołom w Nowinach – wapienna ściana wyrobiska liczy około 150 m długości i 10 m wysokości. Nad urwiskiem ustawiono 6-metrową drewnianą platformę, z której można podziwiać panoramę Puszczy Solskiej.

9,1 km – rezerwat Czartowe Pole z charakterystycznymi wodo-spadami na Sopocie.

16,7 km – rynek w Józefowie (pomnik, fontanna z figurami zwierząt, pręgierz). Z centrum Józefowa warto udać się 800 m na południe, do kamiennej baszty widokowej. Z jej tarasu widokowego na wysokości 15 m podziwiać można krajobraz wokół Józefowa z rozległymi kamieniołomami Babia Dolina. Są to imponujące wyrobiska po ręcznym wydobywaniu kamienia. Po północnej stronie kamieniołomów zachował się kirkut z macewami wykonywanymi z tutejszego kamienia. Od wieży należy cofnąć się ok. 500 m do ul. Górniczej i skręcić w prawo. Za szkołą udajemy się ponownie w prawo, na południe, w stronę lasu. Odtąd trzymamy się zielonego szlaku rowerowego. Droga najpierw wyboista, z koleinami, dalej zmienia się w szutrową, a następnie w asfaltową. Jedzie się tu z łatwością, a wszechobecny las uprzyjemnia wyprawę.

25,2 km – nad rzeką Sopot znajduje się Fryszarka – miejsce, gdzie w wytapiano żelazo. Po 3 km jazdy na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, by po kolejnych 3 km dotrzeć do rozwidlenia. Tu także skręcamy w prawo, w 3-kilometrową odnogę zielonego szlaku, która kończy się nad Tanwią w Borowych Młynach.

35,3 km – z Borowych Młynów udajemy się na wschód niebieskim szlakiem rowerowym do Suśca. Po długiej leśnej wyprawie wyjeżdżamy koło zabytkowego kościoła pw. św. Jana Nepomucena, następnie na ul. Tomaszowską w Suścu. Skręcamy w prawo i jedziemy szlakiem Green Velo na wschód.

47,8 km – koniec trasy na stacji PKP Susiec.

Ładownie mapyproszę czekać...