Poziom trudności: łatwy Dystans: 42,1 km Czas przejazdu: 2 h 33 min
Przewyższenia: 400,18 m Ilość zejść: -1 107,9 m Lokalizacja: Susiec
12 lipca 2018

Trasa Nr 9, z Suśca „DO KRASNOBRODU”

Długość trasy – ok. 41 km, nawierzchnia: asfalt – 25 km, szuter – 3 km, droga gruntowa – 5 km, droga piaszczysta – 8 km. Stopień trudności – bardzo trudna (spore wzniesienia i długie odcinki piaszczyste). Zalecany typ roweru – wyłącznie górski. Na trasie można zobaczyć: panoramę z wieży widokowej, wzniesienie Wapielnia, miasto i uzdrowisko Krasnobród, okazały drzewostan Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, źródła i górny bieg rzeki Sopot, zabytkowy kościół oraz zalew w Majdanie Sopockim II, panoramę Roztocza koło wsi Grabowica.

0,0 km – ze stacji PKP Susiec wyruszamy na zachód.

1,3 km – na skrzyżowaniu obok szkoły i GOK skręcamy w prawo. Za torami jedziemy prosto aż do drogi wojewódzkiej nr 853 w Ciotuszy Nowej.

7,4 km – przekraczamy ruchliwą drogę wojewódzką „w lewo skos” i po 200 m skręcamy
w prawo w najbardziej uczęszczaną drogę gruntową, wpierw na wschód, dalej na północny wschód. Tą drogą musimy poruszać się około 1,5 km aż do Łuszczacza. Niestety, większość tego odcinka jest piaszczysta. Musimy być przygotowani na maszerowanie. Droga nie jest oznakowana, więc należy trzymać się głównego śladu i nie zmieniać głównego kierunku.

9,1 km – z lasu wyjeżdżamy koło kościoła w Łuszczaczu i udajemy się szosą pod górę. Ze szczytu dostrzegamy kopulasty pagór Wapielni. Jedziemy na wprost do lasu, gdzie napotykamy znaki niebieskie szlaku rowerowego. W odległości 3 km za szlabanem skręcamy w lewo, zgodnie z niebieskim szlakiem rowerowym, w piaszczystą drogę, która wznosi się i opada, by doprowadzić do wsi Szur. Po kolejnych 5 km najpierw szutrową, a następnie asfaltową ulicą Lelewela docieramy do centrum Krasnobrodu.

19,3 km – z Krasnobodu wracamy do Suśca inną trasą. Udajemy się wpierw czarnym szlakiem pieszym na południe, do wsi Husiny. Na rozwidleniu wybieramy prawe odgałęzienie. W lesie pokonujemy mozolnie duże piaszczyste podjazdy. Droga jest wręcz mordercza.

26,8 km – w Husinach zwracają uwagę źródła rzeki Sopot. Tu napotykamy zielony szlak rowerowy, którym docieramy do wsi Ciotusza Stara, a następnie asfaltową szosą do Majdanu Sopockiego II.

31,5 km – na skrzyżowaniu jedziemy na wprost, by za kościołem skręcić w lewo, na zaporę. Przedostajemy się koroną zapory na drugą stronę zbiornika wodnego i przez las docieramy do skrzyżowania w Majdanie Sopockim I.

33,5 km – z tego miejsca jedziemy szosą w lewo na wzniesienie. Ze szczytu podziwiamy typowy roztoczański krajobraz. Przejeżdżamy przez wieś Grabowicę. Na skrzyżowaniu dróg zamykamy pętlę trasy i skręcamy w prawo, w kierunku Suśca.

40,7 km – koniec trasy na stacji PKP Susiec.

Ładownie mapyproszę czekać...