Poziom trudności: łatwy Dystans: 75,3 km Czas przejazdu: 4 h 28 min
Przewyższenia: 418,87 m Ilość zejść: -3 335,47 m Lokalizacja: Susiec
12 lipca 2018

Trasa Nr 10 „Dookoła gminy Susiec”

Długość trasy – ok. 73 km. Nawierzchnia: asfalt – 50 km, szuter – 15 km, droga gruntowa – 3 km, piaszczysta – 5 km. Stopień trudności – bardzo trudna z powodu wielu stromych podjazdów oraz odcinków piaszczystych (tylko dla rowerzystów z dobrą kondycją), zalecany typ roweru – bezwzględnie górski. Na trasie można zobaczyć: rezerwat Nad Tanwią, Strażnicę Carską w Paarach, pałac Łosiów w Narolu, drewniany kościół (dawną cer-kiew) w Łosińcu, osadę i cmentarzysko z poł. III wieku n.e. w Ulowie, wzniesienie Wapielnia, pomnik z 1943 r w Róży, Zalew w Majdanie Sopockim, torfowiskowy rezerwat Nowiny, rezerwat Czartowe Pole, kamieniołom Nowiny, Borowe Młyny nad rzeką Tanew, kościół w Suścu. Wycieczkę można łatwo skrócić, korzystając z pozostałych tras rowerowych.

0,0 km – z Suśca kierujemy się na południe, zgodnie z opisem trasy 2 (do 3 km).

3,0 km – za mostem w Rebizantach skręcamy w lewo, do wsi Huta Szumy. Trzymając się asfaltowej drogi dojedziemy przez most do wsi Paary.

7,5 km – z Paar udajemy szosą na wschód, by obok pałacu Łosiów (13,4 km) skręcić w lewo, do Podlesiny.

18,2 km – z Podlesiny udajemy się na wschód Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza (czerwonym), który prowadzi nas przez Maziły do Łosińca.

24,6 km – za kościołem i cmentarzem wojennym w Łosińcu opuszczamy czerwony szlak rowerowy, który skręca w lewo, by podążać prosto, na północ, następnie na zachód przez Zawadki do Kunek.

27,8 km – na krzyżówce koło szkoły w Kunkach skręcamy pod ostrym kątem w prawo i przecinając drogę wojewódzką nr 853 docieramy do Ulowa.

31,5 km – na grzbiecie wzniesienia w Ulowie skręcamy w lewo i wjeżdżamy niebieskim szlakiem pieszym na Wapielnię (33,7 km). Jest to trudny odcinek. Z wierzchołka zielonym
i niebieskim szlakiem następnie szutrową drogą udajemy się do wsi Łuszczacz.

36,6 km – na północnym krańcu Łuszczacza skręcamy na lewo, do wsi Róża, skąd poruszamy się szlakami niebieskimi – rowerowym i pieszym przez las. Po 2 km piaszczystej drogi pozostawiamy kolejno oba szlaki i główną drogą, skrajem lasu dojeżdżamy do Ciotuszy Starej.

41,4 km – z Ciotuszy Starej jedziemy asfaltową szosą do Majdanu Sopockiego II, następnie przez most nad zalewem do Majdanu Sopockiego I, gdzie skręcamy w prawo i docieramy do szosy Nowiny – Grabowica. Stąd czerwonym szlakiem rowerowym przemieszczamy się szosą na zachód do Nowin (nie na południe).

49,1 km – z Nowin udajemy się zielonym szlakiem rowerowym do Czartowego Pola (51,0 km). Po odpoczynku na stacji MOR Green Velo podążamy zielonym szlakiem rowerowym przez puszczańską głuszę do Borowych Młynów.

60,9 km – z Borowych Młynów niebieskim szlakiem rowerowym przez urozmaicony dębami las powracamy do Suśca.

73,4 km – jesteśmy na mecie koło stacji PKP Susiec.

Ładownie mapyproszę czekać...