Poziom trudności: średni Dystans: 17,8 km Czas przejazdu: 1 h 18 min
Przewyższenia: 96,87 m Ilość zejść: 413,7 m
9 lipca 2018

Szlak Centralny – niebieski; Horyniec Zdrój-Bełżec-Zwierzyniec-Szastarka; łączna długość ok. 143 km.

Trasa szlaku: Bełżec PKP – Rabinówka – Pasieki – Ulów – wzniesienie Wapielnia – pomnik w Róży – Husiny – Potok Senderki – Lasowce – Obrocz – Zwierzyniec – Kawęczynek – Szperówka – Radecznica – Gródki – Tokary – Batorz – Moczydła – Szastarka.

Poniżej przedstawiony jest tylko 18 km odcinek Pasieki-Stanisławów, położony najbliżej Suśca na potrzeby średnio zaawansowanych piechurów, przebywających na wypoczynku w Suścu.

W celu zapoznania się z tą ciekawą trasą należy udać się środkami komunikacji samochodowej do miejscowości Pasieki lub dojść tam czarnym szlakiem Walk Partyzanckich. Stamtąd kierujemy się na zachód wzdłuż zabudowań, by po opuszczeniu wsi przez pola i krótki odcinek lasu przejść przez drogę wojewódzką (853).

Z tego miejsca szlak wiedzie w kierunku północno-wschodnim przez Rezerwat Zarośle z ciekawym drzewostanem i starodrzewem. Za rezerwatem szlak skręca na zachód do miejscowości Ulów. Na wzniesieniu szlak przechodzi przez drogę w tej miejscowości i dalej prowadzi na wschód ok. 2 km przez pola. Po dojściu do lasu szlak biegnie jego krajem zmieniając co chwila kierunek, po czym doprowadza do bukowego lasu otaczającego wzniesienie Wapielnia. Zataczając łuk wokół podnóża Wapielni szlak pnie się w górę, by wejść na szczyt, gdzie znajdują się niebezpieczne wykroty będące pozostałością po wydobyciu wapienia.

Po zejściu z Wapielni w kierunku północnym, szlak razem z zielonym biegnie brzegiem lasu ok. 2 km, po czym skręca na północny wschód w głąb lasu. Na rozwidleniu szlak zielony odchodzi na północ, a my skręcamy niebieskim na zachód w kierunki wsi Łuszczacz. Z Łuszczacza trasa prowadzi główną drogą przez miejscowość Róża.

Za wsią wraz z rowerowym szlakiem też niebieskiego koloru, prowadzi po piaszczystej i krętej drodze. Po ok. 2 km szlak rowerowy odchodzi na południe, a nasz pieszy na północny zachód do miejscowości Husiny. Stąd szlak skręca na południe i wraz ze szlakiem czarnym biegnącym z Krasnobrodu do Nowin prowadzi obok źródeł i górnego odcinka rzeki Sopot. Po przekroczeniu rzeki szlak odbija od szlaku czarnego na zachód i prowadzi obok z rzadka rozmieszczonych zabudowań przysiółka Czarny Las i doprowadza nas do podnóża Góry Kamień (Piekiełko).

Szlak otacza wzniesienie skąd po 2 km dociera do miejscowości Stanisławów w Gminie Józefów. Powrót do Suśca wiąże się niestety z wykorzystaniem komunikacji samochodowej. Można też dojechać tylko do Józefowa i wrócić do Suśca pieszym szlakiem Krawędziowym.

Ładownie mapyproszę czekać...