3 sierpnia 2022

Wycieczka rowerowa

 

W dniu 2 sierpnia 2022 r. przedstawiciele Kuriera Lubelskiego Polska Press Lublin odwiedzili gminę Susiec. W ramach popularyzacji tras rowerowych w ramach cyklu Rowerem po Lubelszczyźnie kręcili film z objazdu jednej z 83 tras rowerowych, wytyczonych w ramach projektu „Rowerem po Roztoczu” pn. „Trasa Susiec nr 5 Do rezerwatu Las Bukowy” Grupa rozpoczęła wycieczkę z parku w Suścu gdzie został ustawiony kamień z tablicą poświęconą mieszkającemu przed laty w Suścu Sylwestrowi Chęcińskiemu, reżyserowi wielu filmów, w tym sławnej trylogii komediowej, Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć, oraz stojący nieopodal postaci Kargula i Pawlaka.

Podczas rowerowego objazdu grupa zatrzymała się na parkingu w Rebizantach, gdzie obejrzała budki strażnicze przy rz. Tanew imitujące istniejącą granicę podczas zaboru rosyjsko-austriackiego oraz tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, który niedaleko stąd w 1901 przekraczał tę granicę. Główną atrakcją wycieczki były pięknie prezentujące się w słońcu Szumy w Rezerwacie nad Tanwią.

Po stromym podjeździe na wzniesienie Kamienica, dzielące Roztocze z Kotlina Sandomierską  jadący odwiedzili ruiny zniszczonej w czasie II Wojny Światowej cerkwi w Hucie Różanieckiej, dalej Rezerwat Bukowy Las, rynek w Narolu i leżący na trasie remontowany Pałac Łosiów.

Następnie po pokonaniu wzniesienia pomiędzy miejscowościami Narol Wieś i Paary, z którego widać masywy Goraje i Wielki Dział – najwyższe wzniesienia Roztocza na obszarze Polski, grupa odwiedziła odrestaurowany budynek „Carska Strażnica”, w którym podczas zaborów stacjonowało rosyjskie wojsko. Po przejechaniu kolejnego odcinka przez jodłowy las z okazałym, jodłowym  starodrzewem rowerzyści dotarli na powrót do Suśca.

Końcowym miejscem wycieczki była wieża widokowa na Grabowieckiej Górze. Pod usytuowanym poniżej napisem ROZTOCZE-SUSIEC grupa zrobiła sobie z dronu pożegnalne ujęcie.
Przebieg trasy można prześledzić pod linkiem
https://www.roweremporoztoczu.pl/?rowerem-po-roztoczu-susiec-nr-5-do-rezerwatu-las-bukowy .

W Wycieczce uczestniczyły osoby, które odwiedziły już nasze tereny jak też tacy, którzy odwiedzili je po raz pierwszy. Jak stwierdzili „nakręciliśmy krótkie spoty, ale treściwe i aż żal je skracać. Tereny są tak piękne, że musimy tu przyjechać ponownie, ale na dłużej i nie służbowo”.

Na razie do artykułu dołączamy kila zdjęć. Nakręcony film z wycieczki ma się ukazać niebawem, do którego link zostanie na tej stronie niezwłocznie przedstawiony.