16 lipca 2020

Ścieżka rowerowa wokół Zalewu w Majdanie Sopockim

 

Propozycja utworzenia rowerowo-spacerowej – ścieżki dookoła Zalewu w Majdanie Sopockim.

  1. Start z Parkingu w Majdanie Sopckim Drugim. Jedziemy przez most do Majdanu Sopockiego Pierwszego.
  2. Za strażnicą OSP skręcamy na lewo w kierunku przysiółka Zuby.
  3. Dalej na kolejnych rozjazdach należy trzymać się lewej strony drogi jadąc wzdłuż rzeki Sopot, do przysiółka Kędrwaka.
  4. Za Kędrawką, na wysokości starego skrętu w prawo szlaku rowerowego niebieskiego (jeszcze istnieją stare jego znaki, który uprzednio prowadził do Ciotuszy Nowej) znajduje się skręt w lewo w dół, prowadzący do rzeki Sopot. (Uwaga zejście jest dość krótkie ok 150m ale z domieszką gliny – po deszczu staje się śliskie).
  5. Tam jest płytki bród, niestety nie ma mostu ani kładki. Póki co trzeba ściągnąć buty i przejść przez wodę – głębokość 10-20 cm. (Być może jest jeszcze kolejne, łagodniejsze przejście przez rzekę bliżej Ciotuszy Starej, o sprawdzenie czego proszę wszystkich zainteresowanych).
  6. Po przejściu w bród rzeki skręcamy w lewo i jedziemy brzegiem rzeki doskonałym duktem dla pieszych i rowerzystów. Rzeka jest piękna i doskonale widoczna.
  7. Po ok. 1km na ścieżce pojawiają się znaki czarnego Szlaku Łącznikowego wytyczonego pomiędzy Krasnobrodem a Nowinami.
  8. Mało uczęszczany szlak, z otaczającym dziewiczym lasem prowadzi nadal przy rzece, ukazując dodatkowo naturalne rozlewiska Sopotu.
  9. Trasa dochodzi do zalewu na chodnik z kostki brukowej.
  10. Jedziemy chodnikiem wzdłuż czarnego szlaku koło parkingu, obok molo nieopodal kościoła w Majdanie Sop. Drugim, po czym dojeżdżamy do parkingu przy zaporze zalewu.
  11. Z parkingu Zielonym Szlakiem Rowerowym Ziemi Józefowskiej, jedziemy wzdłuż rzeki Sopot do torów PKP.
  12. Zjeżdżamy w dół i pod mostem kolejowym wyjeżdżamy na drogę w miejscowości Nowiny.
  13. Ok 200 m za świetlicą OSP zaglądamy na wodospady w Nowinach na rz. Sopot, gdzie znajduje się również wydajne źródełko i wiata rowerowa.
  14. Wracamy na drogę.
  15. Na wschodnim krańcu Nowin, za ostatnim zabudowaniem skręcamy w prawo przez rzekę Sopot po drewnianym, stabilnym mostku.
  16. Ze względu na chaszcze i bagienny teren nie ma możliwości przemieszczania się wzdłuż brzegu. Podążamy więc przez las w kierunku na północny zachód, niestety bez oznakowania, mając jedynie za drogowskaz ledwo widoczne zielone drzewa rosnące przy rzece.
  17. Wyjeżdżamy przy ostatnim, wschodnim zabudowaniu Hamerni na drogę relacji Hamernia Susiec.
  18. Skręcamy w lewo na parking przy Rezerwacie Czartowe Pole.
  19. Wracamy do Nowin zielonym Szlakiem Rowerowym Ziemi Józefowskiej obok widocznej z tej strony rzeki Sopot.
  20. Z Nowin nie trzymamy się już zielonego szlaku tylko jedziemy na wprost do przejazdu kolejowego, kierując się czerwonymi znakami Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza.
  21. Po ok 300m za przejazdem kolejowym jadąc w Stronę Majdanu Sopockiego Pierwszego skręcamy w lewo, w piaszczystą drogę prowadzącą do rzeki Sopot.
  22. Po 200m dość piaszczystej drogi docieramy do rzeki, gdzie pojawia się bardzo wygodna ścieżka rowerowa prowadząca aż do Majdanu Sopockiego Pierwszego. Nie jest w żaden sposób oznakowana, ale wiedzie przy brzegu rzeki i ukazuje jej piękno.
  23. Na drodze natrafimy na dość głęboki ciek wodny, który trzeba pokonać.
  24. Po dojechaniu do zapory zalewu, dalej jedziemy wysokim brzegiem w stronę mostu.
  25. W połowie drogi pomiędzy zaporą a mostem można jechać górą z widokiem na zalew, lub dołem przy samym zalewie.
  26. Po dojechaniu do mostu wracamy na parking w Majdanie Sopockim Drugim gdzie kończy się nasza przygoda.
    Cała trasa przedstawiona na załączonym szkicu kolorem czerwonym i niebieskim jest przejezdna dla rowerzystów.
    Pieszo polecam tylko trasę zaznaczoną kolorem czerwonym. Sugeruję, aby rezerwat Czartowe Pole dla piechurów zostawić jako osobną atrakcję.
    Wszystkich, którzy zechcą przejechać się ta trasą proszę o uwagi. W szczególności proszę o podpowiedź na temat przejazdu przez rzekę Sopot pomiędzy Kędrawką a Ciotuszą Starą.
    Niebawem, po naniesieniu korekt, trasa ścieżki zostanie przedstawiona formie elektronicznej ze śladem GPS na portalu www.traseo.pl.
    Kontakt: lagowski@susiec.com.pl